Governors

We are a group of volunteers whose purpose is to help the school provide the best possible education, resources and environment for all its pupils, to enable them to reach their full potential. Our role includes providing leadership and direction for the school, monitoring and evaluating the work of the school, offering support, constructive advice, a sounding board for ideas and initiatives and help where needed.  We act as “critical friends” to the school at all times, challenging and asking questions of the Headteacher.

The Governing Body was reconstituted in 2015 under new government regulations and now comprises up to twelve members plus Associate members as appropriate.

Following changes made to our governance arrangements in September 2015, the two main committees, Resources and Curriculum & Achievement were disbanded and all governor business is conducted through meetings of the full Governing Body held three times during the autumn and summer terms and twice during the spring term, allowing all governors full participation in all aspects of the school.  In addition, governors take on specific responsibilities to meet statutory requirements and to ensure the efficient operation of the Governing Body.

A Pay Committee, comprising a small group of governors is appointed to oversee staff performance and pay and meets once a term.  Specific committees may also be required to deal with Complaints, Exclusions and Staff Grievance, but these are put together on an ad hoc basis as and when issues arise and will depend upon governor availability.

Details of the Governing Body are as follows:

 

Category Name Responsibilities Attendance Record 2017/2018 Date of Appointment
Parent Governors Michaela Kirtley Safeguarding/Head’s Performance Management/Pay Committee 6 of 8 meetings December 2014
Kim Bloomfield Inclusion 8 of 8 meetings January 2017
Steve Moran Health & Safety n/a December 2018
Daniel Moore n/a April 2019
Local Authority Governor Kaveeta Sonigra n/a December 2018
Co-opted Governors Abbas Gulamali Pupil Premium/Head’s Performance Management Panel/Pay Committee/Data Protection Officer 6 0f 7

8 of 8 meetings

December 2016
Irvin Needle Chair of Governors/Health & Safety/ Pay Committee Chair 8 of 8 meetings August 2015
Sue O’Brien 5 of 6
meetings
November 2017
Robert Palmer Head’s Performance Management Panel/Pay Committee 4 of 6
meetings
November 2017
Laura Rogers Teacher 5 of 6
meetings
December 2017
Staff Governors Lisa Bancroft Prescott Teacher n/a February 2019
Coert van Straaten Headteacher 7 of 8 meetings n/a
Associate Members

Toyin Keshiro Deputy Head 8 of 8 meetings September 2017
Laurie O’Brien Deputy Head 8 of 8 meetings September 2017
Barbara Bahirathan Pastoral Support Worker n/a February 2019

 

Governors who have resigned within the past 12 months

Name Date of Appointment Date of Resignation Attendance Record 2017/2018
Mark Colston  – Local Authority Governor December 2017 July 2018 2 of 4 meetings
Melanie Ring – Staff Governor November 2016 December 2018 6 of 8 meetings

 

Please note that Sue O’Brien is related to one of the Deputy Headteachers.  Other than that, no governors currently have any relevant business or pecuniary interests or governance roles in other educational institutions or any material interests arising from relationships between governors or relationships between governors and school staff (including spouses, partners and close relatives).

 

The Term of Office for all governors is 4 years.

Governors’ Secure Area

You are required to login to view this page.